OK1KOB

ARCHIV OK1KOB 2010



PF 2011

Moc děkuji všem, kteří se jakýmkoli způsobem účastní chodu klubu, za prožitý zajímavý rok. Jménem radioklubu OK1KOB přeji všem hodně zdraví a ještě úspěšnější a zábavnější rok 2011! GL!

73s Beda, OK1FXX




VÁNOČNÍ SETKÁNÍ 2010

Děkujeme všem za hojnou účast! Úspěšný rok 2011 přejeme všem, i nezúčastněným. GL!

setkání OK1KOB 2010

Vánoční setkání OK1KOB a příznivců. TNX za foto Pepovi OK1UDS.

73s Beda, OK1FXX




VÁNOČNÍ SETKÁNÍ 2010

Letos se setkání, jako vždy, koná v tradičním termínu 27. prosince 2010 od 18.00 hodin, letos to vychází na pondělí. Opět se, po výborných zkušenostech z minulých let, sejdeme v restauraci Gastro Fiedor ve Dvoře Králové nad Labem.

Například od hlavního náměstí je to asi jeden kilometr. Pojedete okolo kostela jakoby stále rovně, po výpadovce směrem na Hostinné (okolo radioklubu), potom sjedete březovou alejí pod kopec a už jste tam (je to v zatáčce po levé straně). Pro jistotu máte dole názorný obrázek.

Parkoviště je naproti asi o 30 metrů dál vpravo. Dá se parkovat i ledaskde jinde, jakoby směrem zpátky do města je povoleno stání na chodníku.

Je k dispozici skvělá obsluha, perfektní kuchař a výčepní. Restaurace Gastro Fiedor velmi moderní restaurace, přebudovaná z bývalé závodní jídelny TIBA Vorlech. Jako vždy promítání (CD nebo DVD s sebou, je tam údajně všečtoucí CD mechanika a DVD přehrávač s velkoplošnou LCD TV) a bohatá tombola. Světlý sál, kde na sebe všichni vidíme, kam se všichni pohodlně vejdeme. Nekuřácké prostředí se speciálním salonem v předsálí pro kuřáky. Speciální program bude od 19 do 21 hodin. Perla a překvapení zbrusu nového programu bude letos na začátku, tak přijeďte VČAS.

Pro navigátory GPS souřadnice Loc: 50°26'34.576"N, 15°48'27.184"E. BACHA: adresa hospody je Spojených národů 233, to ale navigace i mapy.cz najdou asi o 300 metrů směrem do centra. Proto je přesnější zadat Spojených národů 1601, to je barák přímo naproti tý správný hospodě.

planek

73s Beda, OK1FXX




Umístění v ALPE ADRIA 2010

v Alpe Adria 2010 contestu jsme se umístili na 4. místě v kategorii OK - fixed/portable stations / licensed PWR. Je to přibližně 2.500 bodů za OK1OPT. Škoda těch pár bodů, nicméně to považuju za slušný výsledek.

73! Honza OK5MAD




PROVOZNÍ AKTIV srpen 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

V listopadovém kole Provozního aktivu jsem udlělal 114 QSO, 28 násobičů, celkem tedy 11.536 bodů pro OK1KOB. V současné celoroční výsledkové listině jsme na 5. místě, pokud nepojedeme prosincové kolo, propadneme se pravděpodobně na 6. místo.

73! Honza OK5MAD




OK1KOB opět v éteru z DDM Jednička

Tentokrát jsme se s dětma zúčastnili listopadového kola SSB ligy. Z dětí přišli v tak odporně brzkou hodinu 3 odvážlivci Filip, Tomáš a Pavel.

Ale zpět na začátek, na budovu DDM Jednička jsme s Ivošem OK1TYR v pátek instalovali anténu inverted V pro pásmo 80m. Nějak se nám nepovedlo namotat balvan, a ČSV bylo příšerné, ale večer jsme to svedli na podezřelý kabel, a tak jsem ještě večer doma připravil kabel nový.

Děkujeme panu domovníkovi, že si kvůli nám přivstal a lehce před sedmou nás pustil do DDM. Tím mi ovšem nezbylo dost času, abych s anténou něco udělal. Ani nový kabel nepomohl a tak bylo jasné, že musím vyštípat balvan a připojit to přímohleď na koax. Překvapivě bylo ČSV v použité části pásma okolo 1.2, takže úplná paráda.

Nicméně než se nám podařilo začít, tak se závod plně rozjel a nemohli jsme s mládeži povolenými 10 W najít místo na bandu. Tak jsme se jali vyhledávat. Hnedka první stanice mi hlásila, že už mě mají, takže mi bylo jasné, že Honza OK1EV, nebo Joska OK1MKD nedostali zprávu, že závod odjedem s dětma. Po chvíli ladění jsem našel Honzu OK1EV, jak dělá na OK1KOB spojení s nějakou stanicí, poprosil jsem ho, aby šel o 5 kHz výš a tam mu vysvětlil o co jde. Honza mi rychle nadiktoval udělaná spojení a předal nám štafetu. Pořád se nám nedařilo najít místo, kde se dobře cékví. Tak jsme ladili, byl to trošičku boj se dovolat se signálem o více než 9 dB slabším než měla většina ostatních OMs, ale spojení nám docela přibývala. Pak jsme naladili Josku OK1MKD a zkusil jsem ho naťuknout, jestli by nám nepřenechal kmitočet, abychom s děckama mohli taky zkusit RUN. Moc se mu nechtělo, tak jsem ho dál netrápil. Za chvíli se v něm asi hnulo svědomí a zavolal mi, ať se tam naladíme a můžem cékvit. Od té chvíle to docela frčelo a vůbec se nezdálo, že bychom jeli s 10 W. Pak nás ale někdo vystrnadil z kmitočtu a přestože nás volaly ještě asi 2 stanice, začal suveréně dávat výzvu a na naše žádosti o opuštění kmitočtu nereagoval. Tak jsme se přeladili a až do konce závodu jsme jeli střídavě S&P a RUN. Konečné skóre bylo 66 QSO a 49 okresů, tedy celkem 3.234 bodů. Děkujeme moc a moc všem za spojení a samozřejmě za trpělivost, přecejen například Pavel byl v éteru na HAM bandu poprvé.

Klukům se závodění líbilo a říkali mi, že to je lepší, než při každým spojení říkat jak se jmenujou a podobně HI. Takže to vypadá, že máme další mladé závodníky. Klici se už jistě těší na další závody ať už na VKV a nebo na KV. Takže naslyšenou!

SSB liga 11-2010

Umístili jsme se na 63. místě. Příště zkusíme místo 5 W místo těch 10-ti, a budem soutěžit v kategorii QRP. Tam bysme měli šanci i na lepší umístění.

73! Honza OK5MAD




Kolosální úspěch Tondy, OK1APV

The County Hunter

Dne 19. 09. 2010 v 16:48 UTC na kmitočtu 14,0565 MHz dokončil "Tonda" Antonín Blaha OK1APV ze Dvora Králové spojení s jeho posledním potřebným okresem Spojených států a stal se tak prvním Čechem a jedním z mála Evropanů který splnil podmínky jednoho z nejtěžších diplomů USACA pro obyvatele evropského kontinentu na světě vydávaný americkým CHC County Hunters Club (Viz: http://www.cquest.com/ch/) a navázal spojení se všemi 3077 americkými okresy! Protistanicí mu byla mobilní stanice W5/G4KHG/m.

Tento výjimečný úspěch je potřeba ocenit nejen obdivem, ale i velkým poblahopřáním, protože navázat spojení se všemi okresy USA, kde protistanicemi jsou převážně mobilní stanice členové Mobile Amateur Radio Awards Clubu (MARC) pracující s malými výkony a kompromisními anténami ze středu Evropy je výjimečný úspěch.

Blahopřejeme ti Tondo.

Karel OK1CF ČRK HF Manager (převzato z www.crk.cz)

K blahopřání se samozřejmě připojuje celý klub OK1KOB! CONGRATS, Tondo !!!

Trocha podrobností: jak nám Tonda upřesnil, je za tím 30 let usilovné práce:
Rok 1980 20. září: 500 potvrzených okresů
Rok 1985 2.500 potvrzených okresů
Rok 2010 19. září potvrzeno všech 3.077 okresů z 3.077 !!!!!

K tomu teď Tonda dělá ruské okresy, je jich 2.745 a má je už skoro hotové. Neuvěřitelné.




Tradiční VÍTÁNÍ PODZIMU

Ondra, OK1TKO nás všechny zve do svého kutlochu u Tešnovské přehrady v Alejích na tradiční přátelské večerní posezení u krbu. Letos v pátek, 1. října 2010. K občersvení budou klobásy, guláš, křen, hořčice, chleba, pivo, káva, čaj a nealko, při příchodu prosím zanechte v klobouku alespoň Kilčo.

73s Beda, OK1FXX




PROVOZNÍ AKTIV srpen 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

Provozní aktiv s větrnými poryvy síly vichřice si na Zvičině užili Pepa OK1MKD a Beda OK1FXX. Ranní stavba šla dobře od ruky, začínali jsme už před sedmou hodinou. Sice se nám podařilo rozlomit reflektor jedné antény ještě před její montáží, ale Pepa už si bude pamatovat, že dural je mrcha křehká, a provizorní opravu jsme zvládli bleskově, takže kafe jsme si uvařili a poklidně seděli už hodinu před začátkem Aktivu. Když Pepu napadlo udělat kontrolní spojení, ukázalo se, že rafiky PSV metru ukazujou více zpátky jak ven. Odhalení vadného konektoru na napájecím kabelu čtyřčete (samozřejmě na tom konci vysoko nad zemí) bylo otázkou okamžiku, stejně tak následná výměna kabelu. A tak zbyl i čas na řádku přátelských QSO před závodem. Několika stanicemi včetně těch velmi blízkých, které nám v nedávné minulosti oprávněněně spílaly, byl tentokrát opět hodnocen náš signál jako excelentní, děkujeme, snažili jsme se. Jako ostatně vždy. Chyba byla asi opravdu v ICOMu, uprava zabrala. Ještě jednou děkujeme OK2KKW za radu a ostatním za trpělivost.

Začátek závodu slibný, několik F, ON, a PA stanic, za první hodinu asi 70 QSO. Větrné poryvy, které nás obtěžovaly již při stavbě antén, prováděly s naším systémem opravdu "pěkné" kousky a hrozilo, že se vše bude poroučet na zem. To se stalo až za další hodinu, ovšem vítr v tom hrál až druhý housle. Autor článku totiž blbě upevnil vršek čtyřčete a vítr pak už nemohl jinak, než odfouknout celou soustavu mimo náš pozemek. Naštěstí k veliké škodě nedošlo, odnesl to jen rozlomený další reflektor a jeden mírně pokroucený dipol. Zbytek závodu jsme tedy dokončili na jedinou anténu z naší původní výbavy. Výrazně nám to nechodilo do DL, jen jedno QSO.

Nakonec jen 111 QSO a 24 LOC.

Provizorně instalovaný anténní systém 4 × 5Y v poryvech vichru

Provizorně instalovaný anténní systém 4 × 5Y v poryvech vichru.

Anténní systém 4 × 5Y po pádu

Na to, že antény přiletěly z výšky 15 metrů, zůstaly nepoškozeny. Foto Pepa OK1MKD.

mapka QSO PA 08 2010 OK1KOB

PA 7 2010 OK1KOB pásmo 2 m.

73s Beda, OK1FXX




ALPE ADRIA srpen 2010

8. srpna 2010 jsme se zúčastnili tohoto závodu v sestavě Béda OK1FXX, Ivoš OK1TYR, Veronika OK1ZLO a já Honza OK5MAD. Na Zvičině jsme se sešli už okolo sedmé ráno a dali se do montáže čtyřčete 5 el. Yagi a následně zapojení závodního equipmentu. S ohledem na probíhající QRP závod/y jsme použili jen 800 W PA s 3CX800A7. Tentokrát vše proběhlo relativně hladce a v 9:00 SELČ jsme byli QRV na 2 m. Podmínky nic moc, na DL to prostě nechodilo. Potěšil SK7MW i ODX I1BPU/1 a samozřejmě všechna ostatní QSO. Výsledkem je 185 QSO a 50.465 bodů, průměr na QSO je to téměř 273 bodů.

ALPE ADRIA 2010 OK1KOB pásmo 2 m

ALPE ADRIA 2010 OK1KOB pásmo 2 m.

73! Honza OK5MAD




Úprava ICOM IC-275H

Díky laskavé radě na webu OK2KKW, kteří v reakci na naše rušení v červencovém PA uvedli odkaz na web S53RM popisující úpravu IC-275H, jsme provedli tuto úpravu na našem klubovém ICOMovi, takže rušení by se již nemělo opakovat.

Ve zkratce pro další majitele tohoto RIGu: Při provozu s minimálním výkonem (10 W) například při buzení nějakého PA produkuje IC-275H spletry v šíři až ±200 kHz, ovšem při vyšším výkonu tyto spletry mizí. Na desce MAIN UNIT je chyba v zapojení odporu R253 a kondenzátoru C196 a drátové propojky do jiné části obvodu, navíc jejich hodnoty zdá se nejsou vhodné.

Marjan S53RM navrhl:

  1. nahradit rezistor R253 (původní hodnota 150 Ohmů) hodnotou 220 Ohmů
  2. nahradit kondenzátor C196 (původní hodnota 0,47 uF) hodnotou 4u7/10 V tantal (pozor + patří na GND),
  3. přepojit bílý drát u jedné strany R253 na druhou stranu R253, tedy aby byl připojen mezi R253 a C196 (výrobce udělal na desce chybu, takže po úpravě je to tak správně podle schématu)

Po těchto úpravách by mělo spletrování při minimálním výkonu přestat.

Otevřený IC-275H na stole u Honzy OK5MAD.

73! Honza OK5MAD




PROVOZNÍ AKTIV červenec 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

Na tento provozní aktiv jsme se připravovali již od soboty. Společně s Veronikou OK1ZLO, Bédou OK1FXX, Joskou OK1MKD a Honzou OK1XHV jsme připravili čtyřče 5 el. Yagi designu podle DK7ZB. S Bédou a Veronikou jsme potom v neděli brzy ráno čtyřče provizorně zavěsili na vrchol 15 m Magirusu, který jsme v sobotu opravili (výměna dvou lanek a oprava vedení dvou segmentů), a samozřejmě magirus vysunuli.

Tentokrát jsme chtěli vyzkoušet trochu pozměněnou sestavu koncových zesilovačů, které jsme použili na PD 2010. Opět se asi vloudila nějaká chyba a celá sestava nefungovala jak měla, prvních pár minut signál byl velmi špatný a několik stanic nám vynadalo. Pokoušeli jsme se vše za chodu napravit, ale nefungovala ani sestava zapojená stejně jako v PD, náš signál byl otřesný. OK1KKL nám dokonce vyhrožovali ČTÚ. Situaci jsme po chvíli vyřešili vypnutím GS35b konce a provozem pouze PA s 3CX800A7 800 W do nového čtyřčete. Od této chvíle už na signál byly jen ty nejlepší reference, díky!

Hledáním chyby v zapojení zesilovačů jsme ztratili asi hodinu času, ale pak spojení velmi rychle přibývala a pileup téměř neustával. Nejdříve bylo čtyřče natočeno na západ po cca hodině a čtvrt, kdy už spojení nějak nepřibývala, jsme čtyřče otočili na jihovýchod a opět přišel pileup, který vytrval až do konce závodu. Za dvě hodiny jsme udělali 108 QSO, 30 WWL, 397 bodů, celkem tedy uspokojivých 11.910 bodů. ODX byl IK6TIJ/6 z JN72BD, QRB 930 km.

Čtyřče s pokrytím cca 50° se rozhodně osvědčilo, chodilo to báječně. Jako doplněk jsme používali 17 el. F9FT cca 15 m vysoko s LNA, která pomáhala při QSO se slabším signálem protistanice.

Závěrem bych se chtěl hluboce omluvit všem, kterým jsme naším signálem způsobili potíže, nebo znepříjemnili provoz na počátky Aktivu. Opravdu jsme situaci řešili a mizerný stav netrval snad déle, než několik minut. A také moc děkujeme všem za upozornění.

nový anténní systém u OK1KOB

Provizorně instalovaný anténní systém 4 × 5Y se náramně osvědčil.

PA 7 2010 OK1KOB pásmo 2 m

PA 7 2010 OK1KOB pásmo 2 m.

73! Honza OK5MAD




POLNÍ DEN červenec 2010

S přípravami na letošní Polní den jsme technicky začali už v zimě, ale vzhledem k vytíženosti většiny z nás (práce, diplomky, státnice, zkoušky) bylo připraveno jen několik drobností okolo TRXu a sequenceru. Naštěstí se nám podařilo domluvit a zrealizovat dopravu 15 m magirusu na Zvičinu v sobotu dopoledne. Tým ve složení Veronika OK1ZLO, Ivoš OK1TYR, Zdeněk OK1LZ, já OK5MAD, o něco později připojení i Bedřich OK1FXX a Joska OK1MKD se na kopci ihned pustil do revize vysouvání. Pochopitelně to byla velmi špinavá a mastná práce na ostrém slunci. Po drobných peripetiích se podařilo stožár zprovoznit a provizorně přivázat k Íčku, které jsme loni zabetonovali. Na vrchol stožáru pak kluci přimontovali 17 el. F9FT. Uvnitř našeho vysílacího pracoviště jsme mezitím s Ivošem OK1TYR zapojili jeden PA s 3CX800A7 a jeden s GS35b, jako budič těchto dvou PA byl zapojen tranzistorový HL-180V a to celé buzeno transceiverem IC-275H. Použili jsme stávající 17 el. F9FT cca 8 m nad zemí a nově postavenou 17 el. F9FT cca 14 m nad zemí. Naneštěstí se vyskytly drobné potíže s brumem pronikajícím do modulace z počítače, který používáme s TR4W jako dávač. To se Ivošovi podařilo brzy opravit pomocí připraveného oddělení zemí s optočlenem a cca 4 hodiny po začátku závodu jsme mohli začít vysílat. V sobotu také dorazili kluci z OK1KMG, postavili pracoviště na 70 cm a 23 cm. Samozřejmě občas k TRXu pustili i někoho za OK1KOB a tak se naše call objeví i v tabulkách těchto pásem.

V neděli odpoledne se skóre na 2 m zastavilo na 368 QSO a 88.784 bodech, tedy 241 bodů na QSO, což není nijak špatný výsledek s ohledem na to, že jsme z 24 hodin závodu byli na pásmu 15, maximálně 16 hodin. ODXem byl ON4KHG z JO10XO QRB 831 km. Vysílání do dvou antén bylo rozhodně přínosem a dále na tom budeme pracovat. Na 70 cm jsme hlavně díky Zdeňkovi OK1LZ dosáhli 40 QSO a 4.738 bodů, ODX byl DJ7R z JN59UK QRB 308 km. A na 23 cm Zdeněk udělal 15 QSO 1.394 bodů a ODXem byli OK2KKW QRB 207 km.

Předběžný výsledek ze zaslaných logů:
2 metry: 22. místo • 367 QSOs • 88.784 bodů
70 centimetrů: 55. místo • 40 QSOs • 4.738 bodů
23 centimetrů: 28. místo • 15 QSOs • 1.394 bodů.

OK1KOB a OK1KMG na Zvičině

OK1KOB a OK1KMG na Zvičině, JO70UK o Polním dnu 2010. Foto Zdeněk, OK1LZ.

PD 2010 OK1KOB pásmo 2 m

PD 2010 OK1KOB pásmo 2 m.

PD 2010 OK1KOB pásmo 70 cm

PD 2010 OK1KOB pásmo 70 cm.

PD 2010 OK1KOB pásmo 23 cm

PD 2010 OK1KOB pásmo 23 cm.

73! Honza OK5MAD




SSB liga červenec 2010

SSB LIGA - logo

Za OK1KOB závodil Honza OK1EV s výsledkem 48 QSO, 41 okresů, celkem 1.968 bodů, a dalo to na 56. místo.

73! Honza OK5MAD




Návštěva u OM0AAO a OM0A

V rámci svojí dovolené ve Vysokých Tatrách, jsem po předchozí dohodě na internetu krátce navštívil Viliama OM0AAO. Vila jsem znal pouze z 80m pásma jako protistanici z SSB ligy. Očekával jsem pána asi v našich letech. Jaké bylo překvapení, když jsem dorazil před jeho domek v Tatranské Lomnici. Byl jsem přátelsky a s úsměvem přivítán sympatickým mladíkem. Poseděli jsme na jeho zahrádce u dobré kávy a povídali o amatérské problematice . Vilo se živě zajímal o práci našeho klubu. Zaujala ho naše klubová navštívenka, kde je vysvětlení proč máme klub v pondělí. Potom jsme šli navštívit jeho 2 QTH a QTH stanice OM0A. Vilo má ubytovnu Bielá stopa v Tatranské Lomnici /viz foto/. Je to velmi pěkná a hezky vybavená ubytovna v klidné části Tatranské Lomnice. Mohu doporučit všem kdo netouží po přepychu 4 hvězdičkových hotelů. Doporučuji se podívat na jeho stránky www.bielastopa.com.

om0aao a ok1mkd

Vilo OM0AAO a Josef OK1MKD.

73! Pepa OK1MKD




50 MHz IARU Region 1 Contest

19. a 20. června 2010 jsme se ze Zvičinu zúčastnili tohoto závodu v sestavě OK1FXX, OK1TYR, OK1DIE, OK1ZLO a já OK5MAD. Pro většinu z nás snad i první spojení na 6 m bandu. Podmínky byly pěkné, spousta Es v Evropě, hodně stanic a žádné rušení na pásmu z OK. Na 5 el. YAGI a TRX FT-450 zapůjčený z ČRK jsme rekreačním provozem udělali 156 QSO, 171.270 bodů. ODX je CU3AN z HM68IQ QRB 3.591km.

50 MHz IARU Region 1 Contest 2010

Kam to chodilo u OK1KOB. Paráda!.

73! Honza OK5MAD




PROVOZNÍ AKTIV červen 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

73! Honza OK5MAD




SSB liga červen 2010

SSB LIGA - logo

Odjel Honza, OK1EV s anténou položenou středem na zemi a za OK1KOB udělal opět 65 QSO.

73s Beda, OK1FXX




PROVOZNÍ AKTIV květen 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

Tentokrát jen v podání contest teamu Veroniky OK1ZLO a Honzy OK5MAD. Zařízení (IC-275, PA s 3CX800A7 cca 650W, ant. F9FT 17el., to vše ovládané z logu TR4W) tentokrát fungovalo na výbornou takže se mi podařilo začít vysílat lehce po začátku závodu. Podmínky byly spíš nic než moc. Z Německa opět poněkud nižší účast stanic, nebo to tam prostě nechodilo. Výjimečně nás zavolalo i několik OE stanic, ale všichni z jednoho loc. Dělali jsme taky 3x F, PA a ON. Zajímavé bylo, že stanice z jihu a jihovýchodu byly velmi silné. Dvě Italské stanice dokonce hlásily signál S9+20dB. Před polednem nás přijel navštívit Joska OK1MKD, pochválil nám contestové pracoviště a poptal se na pár drobností o contest logu TR4W, který budeme používat v polním dnu a nakonec již tradičně zanadával na krtka a rozhrábnul několik krtičin. Skóre nakonec 129 QSO, 25 WWL a 12.300 bodů, ODX: I4BME, tedy žádný oslnivý výsledek, ale taky žádná tragédie.

2m • 129 QSO • 25 WWL • 12.300 bodů • ODX I4BME

provozní aktiv 05 2010

Honza OK5MAD a Veronika OK1ZLO při VKV provozním aktivu v květnu 2010.

provozní aktiv 05 2010

Počasí bez komentáře. Fota Pepa, OK1MKD.

73! Honza OK5MAD




Mám platnou koncesi?

Občas se ptáte, kde najít na webu ČTU seznam vydaných značek nebo jak tam ověřit, do kdy platí ta která koncese. Tady máte odkaz na vyhledávací databázi ČTU. Do pole "VOLACÍ ZNAČKA" musíte psát velkými písmeny. Je možné i složitější vyhledávání. Například k vyhledání všech značek začínajících OK5 zadej OK5%, všechny značky začínající OK1X zadej OK1X%. K výpisu všech OL značek s dvoupísmenným sufixem zadej OL___ (3x podtržítko), všechny OK nebo OL se sufixem "DX" ... zadej O__DX (2x podtržítko).

OK1KOB v databázi ČTU

Platnost konce OK1KOB podle databáze Českého telekomunikačního úřadu.

73s Beda, OK1FXX




Otto Löwenbach, OK1YB v roce 1937.

Pan Otto Löwenbach, syn místního majitele textilní továrny, byl předválečný mladý (narozen 27. listopadu 1915 ve Dvoře Králové nad Labem) a pokrokový odborník na amatérské vysílání (volací znaky OK1VV a OK1YB), aktivní pilot a průkopník místního letectví. Do jeho osudu však krutě zasáhla válka. Vzhledem ke svému židovskému původu zahynul v koncentračním táboře. Více o jeho osudu včetně nových skenů na našich stránkách o historii rádia.

Otto Löwenbach - OK1YB

Sken časti pilotního průkazu s podobenkou. Za tento materiál v archivu OK1KOB děkujeme Jirkovi Žižkovi OK1GT, který průkaz získal od svého bývalého spolupracovníka.

73s Beda, OK1FXX




Čitelnost písma

Dostal jsem připomínku, že písmenka na našich stránkách jsou příliš malá a špatně se čtou. Pro ty z Vás, kteří vidí na blízko stejně jako já prozradím malý trik: používáte-li stále nejrozšířenější prohlížeč www stránek Internet Explorer, stiskněte a podržte klávesu "CTRL" a potom krátce klikněte na "+" (klávesa PLUS na numerické klávesnici vpravo). Kolikrát na PLUS kliknete, tolikrát se Vám vše zvětší. Platí to i pro jiné stránky. Obdobně zmenšit to můžete zase stiskem "CTRL" a "-" (klávesa MÍNUS).

73s Beda, OK1FXX




Návštěvnost této stránky

Protože informace o návštěvnosti těchto stránek se staly populárními, pokračuji se zveřejňováním měsíčních statistik. Počet unikátních IP představuje počet přístupů z různých počítačů v daném měsíci a zhruba tedy odpovídá počtu lidí, kteří v daný měsíc alespoň jednou na naše stránky zavítali.

OK1KOB - návštěvnost stránek radioklubu

Aktualizovaný stav 24. srpna 2010 ve 23:59 hodin místního času.

73s Beda, OK1FXX




Závody OK1KOB v roce 2009

Celoroční soutěže

Provozní aktiv

V roce 2009 jsme se zúčastnili 9-ti kol z 12-ti a s bodovým ziskem 95.991 bodů jsme se v ročním hodnocení v kategorii 144 MHz MultiOp umístili na 6. místě.

SSB liga

Především díky snaze OK1EV, OK1MKD a OK1LZ se OK1KOB zúčastnila celkem 10ti kol závodu SSB liga s celkovým výsledkem 42.218 bodů a umístěním na 49. místě tabulky.

Velké VKV závody

1. subregionál

Symbolická účast v kategorii 144 MHz Multi 140 QSO, 30.025 bodů, v celkovém hodnocení 24. Místo v kategorii 144 MHz Multi do 100 W 5. Místo.

2. subregionál

Opět symbolická účast v kategorii 144 MHz Multi, 141 QSO, 32.460 bodů, 39. místo.

Polní den

V kategorii 144 MHz Multi 321 QSO, 63.576 bodů, 39. místo.
V kategorii 432 MHz Multi 37 QSO, 4.691 bodů, 52. místo.

VHF contest

260 QSO, 57.280 bodů v kategorii 144 MHz Multi 40. místo.

UHF contest

113 QSO, 16.686 bodů, v kategorii 432 MHz Multi 27. místo.

Velké KV závody

CQ WW WPX SSB 2009

Spíše z legrace jsme se zúčastnili závodu CQ WW WPX SSB 2009 v kategorii multi-multi, tedy všechny pásma a TRX na všechny pásma. Zdeněk OK1LZ obsadil pásma 80 m a 40 m a Peca OK1DIE, Ivoš OK1TYR a já OK5MAD jsme obsadili pásmo 20 m, výsledkem bylo 272 QSO, nasbírali jsme 201 prefixů coby násobičů a celkově získali 97.676 bodů. Mezi Evropskými stanicemi jsme se umístili na 11. místě a v OK jsme se umístili na místě 1. (Dlužno dodat, že v OK jsme 1. protože jsme jediní v této kategorii a v Evropě jsme poslední.)

Ostatní závody

Velikonoční závod

Účast společně s kluky z OK1KMG a díky tomu jsme byli i na vyšších pásmech.

V kategorii 144 MHz MO 128 QSO, 21.761 bodů, 12. místo.
V kategorii 432 MHz MO 27 QSO, 2.981 bodů, 8. místo.
V kategorii 1,3 GHz MO 6 QSO, 671 bodů, 5. místo.

Velikonoční závod dětí

Za OK1KOB Patrik a Filip Nácovští.

Z pásma 2m a 70cm byly výsledky sečteny. Pro OK1KOB 31QSO, 2.681 bodů, 2. místo, v Holicích jsme převzali porcelánové keramické Vajíčko a na podzim předali bratrům Nácovským.

Francouzský contest Concours d'été (závod léta)

V době konání Alpe Adria a QRP závodu jsme se v pásmu 144MHz zúčastnili tohoto Francouzského závodu. Jako cizí stanici nás, ale pořadatel zařadil mezi checklogs, takže umístění není, nicméně to byl pěkný závod a byli jsme slyšet v dalších dvou velkých contestech. Výsledek 208 QSO, 48 lokátorů dle jejich hodnocení 2,550.516 bodů.

Vánoční závod

V kategorii 144MHz MO 260 QSO, 35.775 bodů, 8. místo.

73! Honza OK5MAD




SSB liga květen 2010

SSB LIGA - logo

Odjel Honza, OK1EV za OK1KOB udělal 65 QSO.

ssb liga 05 2010

73s Beda, OK1FXX




Práce s mládeží v roce 2009

V první polovině roku 2009 jsme ve složení Peca OK1DIE, Ivoš OK1TYR a občas Honza OK5MAD vedli při DDM Jednička ve Dvoře Králové nad Labem kroužek mládeže pro 4 děti, ve druhé polovině díky masivní letákové kampani a inzerci v plátku Královédvorské radnice pro cca 10 dětí. Většina dětí byla na rok 2010 přihlášena do ČRK prostřednictvím radioklubu OK1KOB.

Náplní kroužku je již tradičně elektrotechnika, radiotechnika a také radioamatérské vysílání. V roce 2009 se nám podařilo s dětmi odjet Velikonoční závod a umístit se na 2. místě v závodu dětí. Ve druhé polovině roku bohužel nebylo s dětmi neuskutečněno žádné vysílání, nicméně jsme je pomalu připravovali na radioamatérský provoz. V lednu roku 2010 jsme dětem předvedli poprvé vysílání na KV a o cca měsíc později jsme k mikrofonu pustili některé z nich. Děti vysílání zdá se zaujalo a mají chuť v něm pokračovat. Minimálně jeden klučina je velmi slibným adeptem na šikovného operátora.

Jako dárek za 2. místo ve Velikonočním závodu jsme bratrům Nácovským koupili CW TRXy Rádio Nivea, oba usilovně pracují na jejich kompletaci pod vedením Ivoše OK1TYR a v nejbližší době by měli mít svá zařízení funkční a bude možné začít s případným výcvikem morse.

Všechny děti si také stavějí různé jednoduché obvody dle vlastního výběru. Peca OK1DIE dětem pravidelně vysvětluje různé zajímavosti z rádiové komunikace a použití rádiových vln v praxi. Dále se snažíme děti vést k zájmu o techniku, rozvíjet jejich znalosti ve fyzice a zvláště pak v elektronice.

V tomto roce plánujeme děti vozit na některé VKV contesty a případně, pokud nám vyjde vstříc vedení DDM Jednička, bych se s dětmi rád zúčastnil některých kol SSB ligy. Pokud bude zájem ze strany dětí, pak samozřejmě budeme usilovat o výchovu nových operátorů a potenciálně i HAMů.

73! Honza OK5MAD




2. Subregionál 2010

OK1KOB v tomto závodě reprezentoval tým závodních operátorů ve složení Peca OK1DIE, Ivoš OK1TYR, Veronika OK1ZLO a Honza OK5MAD. S Ivošem a Veronikou jsme se na Zvičinu vydali v sobotu odpoledne za účelem přípravy zařízení. Pro pásmo 2m jsme měli připraven tento setup: Icom IC-275H, PA 800W s 3CX800A7 a ant. 17el. F9FT. Funkci dávače tentokrát zastoupil závodní log TR4W. Před závodem se na Zvičině objevil i Béda OK1FXX, aby nám pomohl nastavit PA a zkontroloval, jak jsme postoupili ve vylepšování závodního zařízení. Peca dorazil později a s Ivošem vydržel QRV asi do 2:00, zatímco já s Veronikou jsme se jeli vyspat. Na kopec jsme opět přijeli asi v 10:00 a závodili až do konce.

Jak již to bývá dobrým zvykem, před závodem se zdálo, že vše funguje na 100%, ale při pokusu o 1. QSO se ukázalo, že mic nemoduluje TRX a do modulace jde šum. Problém se ukázal být v původním dávači, který je již nevhodný pro další upgrade. Použili jsme ho s mírnou úpravou kabeláže pouze k ovládání sequenceru a pak už vše šlapalo jako na drátkách. Velkým překvapením byla absence obvyklého rušení na celém pásmu silnými stanicemi (je způsobeno velkou měrou neodolností našeho přijímače a vznikem intermodukačních produktů), z počátku jsme měli dokonce strach, že v ICOMovi něco odešlo, ale velmi brzy nás uklidnilo spojení s DL0BLG (606km).

Nebyli jsme sice QRV celý závod (mezi 2:00 a asi 10:00 na kopci nikdo nebyl), ale i přes to jsme udělali docela pěkný výsledek 332 QSO a 89.113 bodů (v PD 2008 jsme měli asi 400 QSO a cca 91.000 bodů). ODX, jehož autorem je Veronika OK1ZLO, byl IQ8BI/6 z JN72BE - QRB 926 km. Na internetu jsem po závodě našel, že použili IC-275 a PA s 3CX800A7 a 2x12el.Yagi, tedy setup srovnatelný s naším. Podmínky se mi nezdály nijak vyjímečné, ale docela to chodilo. Největší bodový zisk je od DL stanic.

Závěrem můžu říci, že použitý setup bude možné zatím používat v dalších závodech, pokud se podaří, tak do PD bude druhý směr a alespoň na anténě na rotátoru by mohl být LNA. Snad se také podaří konečně vztyčit 20 m stožár. A zvláštní dík Pepovi OK1UDS za účinnou pomoc s opravou a naladěním PA.

Přehled spojení podle zemí:

  1. OK – 136 ×
  2. DL – 92 ×
  3. OM – 22 ×
  4. SP – 19 ×
  5. 9A – 15 ×
  6. S5 – 13 ×
  7. I – 10 ×
  8. HG – 7 ×
  9. OE – 5 ×
  10. F – 3 ×
  11. HB – 3 ×
  12. YU – 3 ×
  13. E7 - 1 ×
  14. PA – 1 ×
  15. YO – 1 ×

2 subregional 2010

Honza OK5MAD a Veronika OK1ZLO - 2. subregionál 2010.

2 subregional 2010

Ivoš OK1TYR - 2. subregionál 2010.

1 subregional 2010

Udělané lokátory - 2. subregionál 2010.

73! Honza OK5MAD




Velikonoční Závod na VKV a Velikonoční závod mládeže

Díky Jirkovi Šebestovi OK2JEY z radioklubu OK2KOJ, který nám zapůčil svůj TRX FT-897, jsme mohli opět rozjet i pásmo 70cm s 20W výkonu a 21el. Yagi. Samozřejmě pásmo 2m jsme rovněž nevynechali (IC-275H, 17el. Yagi, 100W). V hlavním závodě jsme byli QRV na obou pásmech ve složení Veronika OK1ZLO, Ivoš OK1TYR a já OK5MAD. Po úspěšném použití v CQ WPX contestu jsme se rozhodli i v tomto závodě experimentovat s contest logem TR4W. Hlasový dávač TR4W byl velmi užitečným pomocníkem a po pár desítkách minut praxe jsme si jeho použití všichni snad dostatečně osvojili. Výsledky v hlavním závodě jsou podobné jako v minulém roce.

Závodu dětí se zúčastnili mladí operátoři, naši svěřenci z kroužku při DDM Jednička ve Dvoře Králové nad Labem, Filip a Patrik Nácovští, Filip Flígl, Tomáš Hlavatý a Honza Tlučhoř. QRV byli na obou pásmech. Kluci byli tentokrát s ovládáním TRXú i zápisem do logu odkázáni sami na sebe, my jsme jen dohlíželi. Ukázalo se, že chlapci jsou nadějnými operátory a během závodu se snad všichni vystřídali u mikrofonu. Budeme se proto maximálně snažit vozit tyto mladíky na další závody. V závodě dětí budou výsledky z obou pásem sečteny, výsledek je tedy velmi nadějným scóre pro OK1KOB.

Všem děkuji za spojení jak s dospělými OPs, tak s dětmi, a pokud kluci způsobili nějaké zmatky na bandu, omlouváme se.

Výsledky – hlavní závod

2m • 128 QSO • 21.955 bodů
70cm • 44 QSO • 3.865 bodů

Výsledky – závod dětí

2m • 32 QSO • 3.196 bodů
70cm • 9 QSO • 940 bodů

73! Honza OK5MAD




CQ WW WPX SSB contest 2010

CQ World Wide WPX Contest

Po loňském „úspěchu“ v tomto velkém závodě jsme se rozhodli zúčastnit se i letos a věnovat tomu více času a úsilí. Kategorie Multi-Multi je pro nás jako dělaná HI. V sestavě Veronika OK1ZLO, Zdeněk OK1LZ, Ivoš OK1TYR, Peca OK1DIE a já OK5MAD jsme byli QRV na pásmech 160m, 40m, 20m a 15m. Udělali jsme celkem 375 QSO a pracovali jsme s 63 zeměmi DXCC. Výsledkem je 776 bodů za QSO a 284 násobičů, tedy 220 384 bodů, což je téměř dvojnásobek oproti loňskému roku. Naše účast se třemi TRX s PWR do 100W a několika drátovými anténami byla tak jako tak více než symbolická, ale zkušenosti s contestovým provozem na KV jsou k nezaplacení. Navíc jsme v rámci tohoto závodu provedli přípravy na použití contest logu TR4W v dalších závodech, zvláště využití jeho funkcí hlasového dávače a elektronického klíče.

CQ WW WPX SSB contest 2010

Peca OK1DIE v CQ WPX

CQ WW WPX SSB contest 2010

Veronika OK1ZLO v CQ WPX

73! Honza OK5MAD




PROVOZNÍ AKTIV duben 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

Honza sice říkal, ani to tam nepiš, mizernej výsledek - ale tak hrozný to zase nebylo.

Dalo to celkově šesté místo v klubových stanicích:
2m • 211 QSO • 16 WWL • 5.584 bodů • ODX: F6DCD/P 626km

73s Beda, OK1FXX




SSB liga duben 2010

SSB LIGA - logo

Pepa, OK1MKD za OK1KOB udělal 111 QSO.

ssb liga 04 2010

73s Beda, OK1FXX




PROVOZNÍ AKTIV březen 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

Tentokrát jsme se rozhodli udělat prostor mládeži. V pátek před závodem jsme v kroužku v DDM jednička provedli instruktáž o závodním provozu na VKV a procvičili s dětmi závodní spojení v češtině i angličtině a hláskovací tabulky. V Neděli jsme měli na Zvičině připravené pracoviště pro pásmo 2m (IC-275, 17el. Yagi) a 70cm (FT-817, 21el. Yagi). U mikrofonů se střídali operátoři ve věku 11 – 16 let Filip a Patrik Nácovští, Filip Flígl, Tomáš Hlavatý a Jakub Ptáček pod dozorem Veroniky OK1ZLO, Ivoše OK1TYR, Pecy OK1DIE a mě OK5MAD. Mladí operátoři se velice brzy otrkali a vysílání je evidentně bavilo. Výsledek sice zdaleka nedosahuje běžných výsledků u PA, ale výcvik mladých operátorů je důležitější než výsledky v PA. Nakonec bych rád poděkoval Zdeňkovi OK1LZ za ochotné zapůjčení jeho FT-817. Rovněž děkuji všem za body.

2m • 108 QSO • 14 WWL • 4.172 bodů
70cm • 26 QSO • 6 WWL • 360 bodů

provozní aktiv 02 2010

Mládež na Provozním aktivu 03 2010

provozní aktiv 02 2010

Mládež na Provozním aktivu 03 2010

73! Honza OK5MAD




OK1XUJ SK

Josef "Pepa" Stránský, OK1XUJ, aktivní člen OK1KOB, Miletíňák, který nezkazil žádnou zábavu a vždy byl mezi prvními, kteří přiložili ruku k dílu, zemřel po těžké nemoci ve středu 30. března 2010. Radioklub ztratil obětavého člena. Rozloučení s Pepou proběhne v rodinném kruhu, věnujte mu prosím tichou vzpomínku.

Pepa OK1XUJ SK

Pepa OK1XUJ SK.

73s Beda, OK1FXX




Natáčení povídání o historii radioamatérství na Královédvorsku

se uskutečnilo v pondělí 22. března 2010 od 16.00 hodin v salonku v prvním patře restaurace U SLUNCE (na pěší zóně, více na www.restauraceuslunce.cz/kontakty.php).

příjezd ke slunci - mapka

Mapka

73s Beda, OK1FXX




SSB liga březen 2010

SSB LIGA - logo

Odjel Honza, OK1EV za OK1KOB udělal 69 QSO.

ssb liga 03 2010

73s Beda, OK1FXX




1. Subregionál 2010

První letošní velký VKV závod jsme se rozhodli odjet za OK1KOB v sestavě Honza OK5MAD, Peca OK1DIE a Ivoš OK1TYR. Vzhledem k nedostatku času a naopak dostatku jiných povinností jsme jeli pouze s plánem se zúčastnit, provětrat RIGs a ANT, zavysílat si a reprezentovat OK1KOB. V plánu bylo jet v sobotu od začátku závodu dokud se nám bude chtít a pak v Neděli podle toho jak čas dovolí jet na závěr závodu. V sobotu jsme se na Zvičinu dostali asi hodinu před začátkem contestu. Pustili jsme se do přípravy zařízení. Řešení hlavolamu se zapojením anténního a RX/TX relé, PA, RIGu, LNA, ovládání sekvenceru a dávače a nastavení LNA nám zabralo skoro 3 hodiny, načež jsme zjistili, že ani jeden z přivezených PA nefunguje. Co naplat, když už jsme byli na kopci, rozhodli jsme, že se pojede s holým TRX a 100W výkonu, konec konců to taky není málo. Další závadou bylo podivné chování Atalanta Locatoru, když nám nešla přepnout klávesnice a ve finále (to už vysílání nezpozdilo) ještě přestal fungovat síťový kabel pro připojení PC k Wifi pojítku na internet.

Samotný provoz v pásmu 2m byl již zaběhnutou rutinou. Poměrně dost rušení, z něhož pravděpodobně drtivá většina pochází z intermodulačních produktů v neodolném přijímači IC-275H, ale daly se najít i místa, kde bylo možné pracovat. Chvílemi jsme hledali, ale většinu času jsme jeli RUN, a nedařilo se nijak zle. V neděli se podařilo dorazit na kopec bohužel až na poslední půlhodinu a po večerním scóre asi 25 000 bodů jsme měli zálusk atakovat alespoň 30 000 bodů, což se podařilo.

Výsledkem necelé třetiny času celého závodu je tedy 159 QSO, 30 644 bodů a QSO se 13-ti zeměmi DXCC: OK, OM, DL, SP, OE, 9A, HB, HG, F, E7 a UR.

Top 10 QSO:

  1. PA0WMX JO21XI 692 km
  2. HB9HR JN47DF 650 km
  3. E77ZM JN84PT 637 km
  4. DL0BO JO31OM 608 km
  5. HB9GT JN47MH 599 km
  6. UW5W KN29AU 598 km
  7. F5AEG/P JN38WW 588 km
  8. DK2GZ JN48GB 584 km
  9. DL6MK JN49CD 558 km
  10. HA8V KN06HT 542 km

A statistika podle OPs:
Operator QSO Bodu ODX Znacka
--------------------------------------------------------------
OK1DIE 37 6850 650 HB9HR
OK1TYR 21 6152 588 F5AEG/P
OK5MAD 101 17642 692 PA0WMX

1 subregional 2010

Honza OK5MAD - 1. subregionál 2010.

1 subregional 2010

WX Zvičina JO70UK - 1. subregionál 2010.

1 subregional 2010

Ivoš OK1TYR - 1. subregionál 2010.

1 subregional 2010

Udělané lokátory - 1. subregionál 2010.

73! Honza OK5MAD




Vynález přenosu dat, historie rádia a radioamatérů, se zvláštním zřetelem na historii radioamatérství na Královédvorsku

Jak jsem slíbil na výročce, aktualizoval jsem stránku o historii. Doufám, že se Vám bude líbit, a že titulek "Vynález přenosu dat, historie rádia a radioamatérů, se zvláštním zřetelem na historii radioamatérství na Královédvorsku" je výstižný dost, takže netřeba psát sem víc.

73s Beda, OK1FXX




POZVÁNKA NA VÝROČNÍ ČLENSKOU SCHŮZI OK1KOB

Protože původní termíny nevyhovovaly, je definitivní datum přátelského posezení

neděle 28. února 2010
čas: od 15.00 hodin
místo konání: salonek restaurace U Hlaváčků
(naproti malému kostelíčku) ve Dvoře Králové nad Labem.

Program:

  1. počátky vysílání na Královédvorsku
  2. historie radioklubu OK1KOB
  3. zpráva o činnosti radioklubu v minulém roce
  4. práce s mládeží
  5. plán prací na rok 2010
  6. financování činnosti a příspěvky
  7. plán účasti v závodech 2010
  8. Polní den 2010
  9. opět kurs závodění pro nezávodníky na Zvičině
  10. diskuze
  11. volná zábava tak nějak podle vkusu příslušného soudruha

Jménem přípravného komitétu
Beda OK1FXX, předseda radioklubu
Josef OK1MKD, vedoucí operátor

P.S. Návrhy na doplnění programu vítány. Slibuju, že tou historií letos opravdu začnu.

73s Beda, OK1FXX




PROVOZNÍ AKTIV únor 2010

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

Termín únorového PA se mi kryl s termínem mého a bráchova (OK1DIE) pobytu na horách (objekt Československého stálého opevnění z let 1935-38 RS-74 Na Holém v JO80GE, který vlastní Klub vojenství a historie Praha, jehož jsem členem), rozhodl jsem se, že po dlouhé době zkusíme zase vysílat z portablového QTH, a to i přes špatné zkušenosti s podobnými akcemi (Na Sněžce se nedařilo, směr na DL byl téměř mrtvý a celkově málo spojení. Na Anenském vrchu v Orlických horách jsem zase musel jet s výkonem cca 20 W a také málo spojení). Vzal jsem s sebou klubový TRX ICOM IC-275H, PA 800W a anténu 7el. quad GW4CQT.

V sobotu odpoledne a večer jsem cca 5 hodin připravoval zařízení. Večer se mi podařilo navázat spojení s OK1TKO a poslouchal jsem OK1MS v CW segmentu, kterak dával CQ EME OK1MS, ČSV antény bylo uspokojivé a slyšitelnost některých majáků byla dobrá.

V neděli ráno se mi podařilo začít přesně v 8:00 UTC vysílat, asi hodinu trvající silný pileup OK a OM stanic byl velmi slibným začátkem. Po cca hodině mě vystřídal brácha Peca OK1DIE a i jemu poměrně slušně přibývaly spojení v logu. Na pásmu opět nebyly silné contestové stanice, takže jsme poslech neměli rušen spletry a intermodulačními produkty RXu. V 11:00 UTC bylo v logu 157 QSO, 24 lokátorů a celkem 13 752 bodů, výsledek velmi pěkný a můj osobní rekord v počtu spojení v PA. Škoda jen, že nechodily více DL stanice, případně HA stanice, mohlo být mnohem více lokátorů. ODX byl I4CIV cca 760km.

Celkově tuto akci hodnotím kladně, byl to pěkný závod a moc jsem si ho užil.

provozní aktiv 02 2010

Objekt Československého stálého opevnění z let 1935-38 RS-74 Na Holém v JO80GE.

provozní aktiv 02 2010

Honza OK5MAD - Provozní aktiv únor 2010.

provozní aktiv 02 2010

Peca OK1DIE - Provozní aktiv únor 2010.

provozní aktiv 02 2010

Udělané lokátory - Provozní aktiv únor 2010.

73! Honza OK5MAD




SSB liga únor 2010

SSB LIGA - logo

Odjel Honza, OK1EV za OK1KOB udělal 46 QSO.

ssb liga 02 2010

73s Beda, OK1FXX




CQ WW WPX 2009 - náš radioklub zvítězil ve světovém závodě!

Díky skvělé strategii spočívající zejména ve zvolení té správné kategorie se našemu radioklubu podařilo získat prvenství v rámci Česka v jednom z největších světových závodů. Ani 11. místo v Evropském pořadí není k zahození. Doufám, že to bude ispirací k další závodní činnosti i pro ostatní členy našeho klubu.

CQ World Wide WPX Contest

První místo v České republice a 11. místo v Evropě pro OK1KOB.

73s Beda, OK1FXX




ZAJÍMAVÝ ON-LINE SDR PŘIJÍMAČ

Od 28. 12. 2009 je WebSDR přijímač na univerzitě v holandském Twente opět v provozu v rozšířeném kmitočtovém rozsahu. Naladit si můžete libovolnou frekvenci v pásmech 160, 80, 40, 30 a 20 m a v dlouhovlnných rozsazích 63 - 165 kHz a 443 - 545 kHz. Aby vám stránka správně fungovala, musíte mít nainstalovanou Javu a v prohlíţeči povolené Java skripty. Přijímač je dobrou příležitostí pro zájemce o radioamatérství a pro první seznámení se s provozem na pásmech, dají se na něm online poslouchat např. pravidelné středeční zprávy OK1RCR, popřípadě ranní a večerní kroužky na 80 m apod. Na http://www.websdr.org/ lze najít další webové SDR přijímače.

Zdroj informace: bulletin ČRK

73s Beda, OK1FXX




KV vysílání z kroužku dětí

V pátek 15. 1. konečně nastala vhodná konstelace okolností a podařilo nám v kroužku dětí v tomto školním roce poprvé prezentovat radioamatérské vysílání na krátkých vlnách. Peca OK1DIE nám laskavě zapůjčil KV TRX Icom IC-728, koaxiální kabel od antény G5RV jsme vytáhli až do učebny před naší vysílací místností, aby se děti nemusely tlačit v té malé vysílací místnůstce, a k TRXu jsme připojili velký reproduktor se zesilovačem, aby všichni řádně slyšeli. Peca OK1DIE a Ivoš OK1TYR s dětmi již na několika předchozích schůzkách probrali některé zásady a zvláštnosti provozu na HAM pásmech. Díky ochotě OK a OM HAMů na pásmu 80m jsme mohli dětem předvést několik spojení v jim srozumitelném jazyce, přičemž děti měly za úkol zaznamenávat si alespoň značky jako cvičení. Náhodou se nám podařilo načasovat vysílání do doby, kdy dochází k rapidní změně podmínek šíření v pásmu 80m. Poslední spojení s OK stanicí skončilo již téměř nečitelné v šumu, pak se ozvaly ještě velmi dobře slyšitelné OM stanice. Byla to tedy i pěkná ukázka dalších záludností HAM provozu a příležitost pro vysvětlení tohoto jevu. Potom jsme k TRXu pustili děti, aby si pro začátek zkusili, že naladit nějakou stanici není zase taková legrace jako by se mohlo zdát. Jednomu z chlapců se podařilo velmi dobře naladit F stanici v pásmu 80m, a tak jsme mohli předvést i mezinárodní spojení. Nakonec došlo i na pásmo 40m, kde se nám podařilo spojení s další F stanicí.

Zdá se, že dětem se to líbilo, a vzhledem k tomu, že byly poměrně tiché a hodné, soudím, že je vysílání zaujalo. V podobném duchu hodláme pokračovat a budeme děti pomalu připravovat na jejich první spojení a případné zájemce i pro contesting na VKV pásmech. Na jaře bychom chtěli děti začít pravidelně vozit na některé VKV soutěže jako je například Provozní aktiv na VKV. V případě zájmu a ochoty ze strany vedení DDM by bylo možné se s dětmi zúčastňovat také například SSB ligy. Na závěr bych rád poděkoval těm několika HAMům, kteří s námi měli spojení a také bych chtěl poprosit ostatní HAMy, aby nás zavolali, až nás opět uslyší na pásmu.

73! Honza OK5MAD




Krátký report z lednového Provozního aktivu

VKV PROVOZNÍ AKTIV - logo

Tentokrát za účasti Pecy OK1DIE, Ivoše OK1TYR a mě OK5MAD. Příjezd na Zvičinu těsně před devátou a zamrzlá převodovka rotátoru zapříčinily poměrně pozdní začátek závodu okolo 9:15 SEČ. Ale i přes to spojení v logu velmi rychle přibývala, zpočátku byl slušný pileup a tak již v 10:45 SEČ jsme měli v logu 110 QSO. Pásmo bylo poměrně čisté a odolnost IC-275 tentokrát nebyla limitujícím faktorem, také asi málo big-guns. Pak už to šlo výrazně pomaleji. Okolo jedenácté nás upozornili kluci z OK1KKL, že při zaklíčování produkujeme po celém pásmu šum a OK1WDR (tuším) nás upozornil, že máme silnou 3-tí harmonickou v pásmu 70cm. Problém je jasný, evidentně přebuzený koncový zesilovač. Buzení PA už nebylo možné snížit, takže jsme PA raději vypnuli a zbytek závodu odjeli na holý TRX. Všem, kdo byli obtěžování naším rušením se tímto omlouváme. I tak se nám se 100 W podařilo udělat ještě nějaká spojení a úplně nakonec jsme ještě udělali několik pěkných QSO.

Výsledek:
141 QSO, 484 bodů za QSO a 28 lokátorů, celkem tedy 13.552 bodů, což není pro začátek sezóny špatný výsledek
120×OK, 11×OM, 8×9A, 7×I, 5×DL, 3×F, 1×PA, 1×S5, 1×SP, 1×YO, 1×YU, ODX: IZ1ESM 807km

OK1KOB - provozní aktiv 1-2010

I přes neúčast těch nejlepších výsledek, který jistě potěší. Zúčastněným gratulujeme!

73! Honza OK5MAD




SSB liga leden 2010

SSB LIGA - logo

Pepa, OK1MKD za OK1KOB udělal více jak 100 QSO, jeho osobní rekord!. Dalo to 29. místo, ze členů se ještě účastnil Honza OK1EV, s 92 QSO a 58 okresy byl na 36. místě.

ssb liga 01 2010

73s Beda, OK1FXX