english
tisk qsl
Q S L   p r o   v á š   ú s p ě c h
TITULNÍ STRÁNKA | KONTAKT
JAK OBJEDNAT QSL  |  TISK QSL - CENÍK  |  GALERIE QSL  |  ZAJÍMAVÉ KNIHY  |  REFERENCE
JAK OBJEDNAT  
tisk qsl


 
Titulní stránka > Jak objednat QSL > Jaké dodat podklady

Jaké dodat podklady pro tisk QSL lístků

Pouze vy si můžete navrhnout unikátní lístek odrážející vaši image. Věřte, že profesionálové při zpracování vaších představ vždy dosáhnou kvalitnějšího výsledku jak vy. A mějte na paměti, že jednoduchý náčrtek od ruky řekne mnohonásobně víc, jak několikastránkový popis.

letadlo

Nejjednodušší je k e-mailu s jednoduchým náčrtem a popisem přiložit digitální fotografii nebo sken. Můžete také poslat fotografii nebo náčrtek poštou v obálce, naskenujeme i váš diapozitiv nebo pohlednici. Inspirovat se můžete i v naší rozsáhlé galerii předních i zadních stran. Potom stačí napsat, podle jaké CALL chcete svůj QSL lístek udělat. Obrázek si ale musíte dodat svůj!

Digitální fotografie prosím neupravujte, jejich profesionální zpracování provedeme sami. Pokud do elektronických dat domontováváte nějaká loga, obrázky, texty nebo jinou grafiku, pošlete prosím vždy i původní obrázek bez úprav.

Nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější je svěřit předtiskovou přípravu do rukou odborníků. Zejména skenování obrázků pak zásadně ovlivňuje kvalitu QSL lístku. Pokud přesto chcete udělat přípravu sami, čtěte dál. Protože chcete, aby vaše nové QSL lístky byly co nejkrásnější a aby splňovaly to co od nich všichni očekáváme, je potřeba dodržet několik elementárních zásad.

Jak připravit podklady pro tisk QSL snadno a dobře

Přední strana s fotografiií

Vyberte pro Váš budoucí QSL lístek diapozitiv nebo fotografii se vhodným motivem. Co vyberete je jen na vašem vkusu a představách. Dbejte však na to, aby snímek byl pěkně barevný, jasný, ostrý a vůbec celkově kontrastní. Na kvalitě předlohy záleží kvalita výsledného tisku. Ideální předloha pro tisk je kvalitní diapozitiv (6×9, 6×7, 6×6, 6×12 cm, ap., kinofilm 24×36 mm). Velmi dobrou předlohou jsou fotografii (například 9×13, 10×15, 13×18 cm) v dobré kvalitě, to znamená: ostré, kontrastní, pěkně barevné, zhotovené pokud možno na lesklém papíře. Jen v nouzi je možno jako předlohu použít pohlednici nebo jiný tištěný materiál, velikost obrázku pak musí být alespoň o něco málo větší než bude velikost obrázku na QSL. Jen na kvalitě dodaných podkladů záleží výsledná kvalita tisku. POZOR: při kopii z tištěné předlohy vždy tato kvalita utrpí !!! Zcela nevhodnou předlohou jsou negativy. Vždy je nutné z nich nechat udělat fotografie. Pokud máte pouze negativy, nikdy nám je neposílejte ale nechte si vždy zhotovit fotografie. Zrychlíte a zlevníte tak odbavení vaší zakázky. Na fotografie prosím nic nepište ani nelepte, pokud chcete naznačit nápisy nebo výřezy, udělejte to například na kopii (stačí nejlevnější černobílá) nebo na náčrtek.

Nezapomeňte, že prakticky z každého snímku se bude muset zhotovit výřez, jehož velikost musí odpovídat poměru stran QSL lístku.

Zvažte, kolik obrázků vtěsnáte na malou plochu lístku. Podle mého názoru nejhezčí lístky mají jednu fotografii, pěkně se vyjímá i jeden ústřední snímek doplněný malým náhledem. Rozhodněte se, jaké nápisy umístíte na přední stranu lístku. Pamatujte, že i zde méně je často více. Ve většině případů postačí volací značka, poměrně časté je doplnění o název DXCC země. Uvádět na přední straně čísla IOTA, ZONE a podobně má smysl jen tehdy, když se jedná například o expedici do exotických oblastí. Vše je samozřejmě na Vašem uvážení, dělali jsme hezké lístky, na kterých bylo několik desítek maličkých obrázků.

Pro nás zpracujte jednoduchou maketu - stačí, když naznačíte umístění snímků a textů na jednoduchém náčrtku od ruky. Toto zpracování také můžete nechat na našich odborných graficích.

Zadní strana s texty a tabulkami:

letadlo

Nevymýšlejte vymyšlené. Pokuste se vybrat z námi předložených vzorů. Vycházejí z praxe několika generací špičkových operátorů. Ujišťujeme vás, že po několikaleté praxi s tiskem lístků můžu odpovědně prohlásit, že 99,9% toho, co jsme kdy vyrobili (a byly to desítky milionů QSL) jsme se setkali prakticky jen s tím, co vám tady nabízíme. Vlastní tvořivost samozřejmě podporujeme také, nakreslete si cokoli, určitě vám vyhovíme. Samozřejmě je možné mít zadní stranu zcela prázdnou a tisknout na lístek přímo z počítače nebo lepit samolepicí štítky.

Dbejte prosím na několik zásad, jaké požadavky by měl váš nový QSL lístek splňovat:

  • vhodné místo vepsání značky protistanice - pamatujte na pracovníky QSL služeb, značka protistanice by měla být vždy výrazná (na lístku posluchače (SWL) bude za rubrikou pro volací značku ještě rubrika WKG, kam se vepisuje značka stanice, s níž poslouchaný operátor pracoval)
  • vhodné místo vepsání značky manažera, obvykle s textem: QSL via nebo jen via
  • tabulka pro vypsání údajů o spojení by měla obsahovat místo pro údaj o datu (DAY-MONTH-YEAR), času (nejobvyklejší a asi jedině správné je UTC), kmitočtu (QRG, MHz, BAND), druhu provozu (TWO-WAY, 2×, pokud uvedete MODE, musíte vždy, pokud náhodou nejste posluchač, uvádět 2×SSB, 2×CW ap. nebo doplnit QSL lístek textem, který jednoznačně potvrzuje obostranné spojení, například CONFIRMING OUR TWO-WAY QSO, jinak zůstane váš lístek pro spoustu stanic zcela bezcenný) a samozřejmě report (REPORT, RST, RSM)
  • ponecháme prostor pro náš vlastní podpis
  • vlastní volací značka, značky (CALL)
  • název země podle DXCC - to se často zapomíná, pokud název DXCC není ani na přední straně, váš lístek nemusí platit do spousty diplomů a může být pro příjemce prakticky bezcenný!
  • vaše jméno a poštovní adresa
  • vaše e-mailová či PR adresa, adresa vašich osobních www stránek
  • zony podle WAZ a ITU
  • WWL lokátor, okresní znak a podobně
  • znaky radioamatérských organizací kterých jste členem (např DARC, ARRL ap.)
  • znaky členství v nadacích, významné diplomy ap.
  • informace, kam zasílat QSL lístky pro vás, pokud nepoužíváte výhod QSL služby, vždy uveďte například QSL ONLY DIRECT nebo QSL ONLY a následuje adresa, kam chcete lístky zasílat. Tady si dovolím malou odbočku - pokud je to jen trochu možné, využívejte QSL služby. Je škoda, nebo alespoň mně to přijde líto, když ze 3000 poslaných lístků se jich 400 vrátí s tím, že adresát nemá zaplacenou QSL službu. A pokud z jakéhokoliv důvodu tuto službu opravdu nechcete využívat, řekněte to alespoň protistanici při každém spojení. I tak přijde nazmar spousta lístků, které vám zašlou stanice za spojení v závodech.
  • informace o použitém zařízení, výkonu, anténách jsou doplňkovou volbou
  • místo pro poznámku také
  • můžete doplnit poděkování za zaslaný lístek (TNX QSL)
  • slušností pak je pozdrav nebo poděkování za spojení (73, TNF FOR NICE CONTACT)

Zadní strana může být doplněna grafikou, fotografií, logy sponzorů a vždy bude doplněn tiráží nebo logem tiskárny. Vhodný je text, doplňující obrázek na přední straně včetně informace o autorovi snímku.

Příprava elektronických dat pro ofsetový tisk - pro odborníky

Pracujeme na počítačích PC, vlastníme emulátor MACu, ale data se nám ne vždy  podaří korektně načíst.

Přední strana

   formát se spadávkou 144×94 mm
   obrázkové bitmapy 300 dpi, CMYK
   vektorová grafika, CMYK

Zadní strana

   formát se spadávkou 144×94 mm
   obrázkové bitmapy 300 dpi, grayskala nebo duplex, barvy RED032 a BLACK
   ostatní grafika ve vektorovém formátu, upřednostňujeme CorelDraw libovolné verze, poradíme se i s QuarkXpress nebo AdobeIlustrator

Příprava elektronických dat pro ofsetový tisk - pro laiky

Nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější řešení s nejlepšími výsledky je svěřit přípravu do rukou odborníků. Pokud si chcete přípravu zhotovit sami a máte o grafice alespoň základní znalosti, račte číst dál. Na konci této stránky jsou odkazy pro stažení správně připravených dat.

Pracujeme na počítačích PC, vlastníme emulátor MACu, ale data se nám ne vždy  podaří korektně načíst. Pro přípravu elektronických dat nejsou vhodné programy typu Word a PowerPoint. U nás používáme AdobePhotoShop a CorelDraw, totéž můžeme doporučit i vám.

Skenování obrázků

Pro kvalitní ofsetový tisk v naší tiskárně je při skenování obrázků (fotografií) potřeba dosáhnout výsledného rozlišení 300 dpi při správné velikosti skenu. Protože klasický rozměr QSL lístku je 140×90 mm a technologie používaná v tiskárnách potřebuje takzvanou spadávku (je to část tisku, který při vyřezání lístku z archu bude odříznut) je nutná velikost skenu 144×94 mm. Tomu odpovídá velikost skenu 1700 x 1110 bodů.

Kvalita skenů a dat má zásadní vliv na kvalitu tisku. Počítejte s tím, že s domácím nebo kancelářským plošným skenerem nedosáhnete stejné kvality jako s hi-endovým bubnovým zařízením, které používáme v našem studiu. Ale ani špičková technika neumí nahradit technicky dokonalý diapozitiv nebo fotografii.

Znova tady připomínám: pokud se necítíte být odborníky na scanování, barevné úpravy digitálního obrazu a sazbu, radši svěřte tuto činnost nám. 99% procent podkladů, které nám zasíláte v elektronické podobě je opravdu strašných. Určitě jste již viděli nehezké QSL lístky, ve většině případů je chyba právě v nevhodné přípravě dat. Nekvalitní podklady mají zásadní vliv na kvalitu tisku.

Stejná zásada platí pro obrázky pořízené například digitálním fotoaparátem nebo stažené z internetu.  Rozlišení 300 dpi musí být dosaženo fyzicky, tedy optikou a snímacím prvkem skeneru nebo fotoaparátu. Nestačí interpolovat obrázek s menším rozlišením v bitmapovém grafickém editoru, například ve PhotoShopu.

Barevný prostor naskenovaných obrázků ponechte v RGB, pokud možno bez dalších úprav. Jakýmkoli zásahem do skenu byste mohli velmi omezit možnosti dalšího kvalitního zpracování. U nás bude obrázek převeden do barevného prostoru CMYK, je to však poměrně citlivá a nevratná záležitost, proto ji opravdu ponechte na nás.

Nejvhodnější formát obrázkových dat pro kvalitní tisk je TIFF (soubory s příponou *.tif). Má však jednu nevýhodu pro posílání elektronickou poštou. Velikost souboru TIFF pro přední stranu QSL lístku se pohybuje okolo 6 - 10 MB, po zazipování pak asi 3 - 6 MB. Na naší straně není s příjmem velkých souborů žádný problém, klidně je můžete posílat e-mailem nebo ještě lépe přes FTP. Pokud nemáte jinou možnost, pošlete obrázky jako JPEG (soubory s příponou *.jpg). Při exportu do tohoto formátu postupujte velmi opatrně: používejte nejvyšší faktor kvality a nejnižší stupeň komprese. Pokud možno si zazálohujte originální sken pro případné pozdější použití. Převod do JPEG formátu je ztrátový, takže kvalita skenu vždy o něco utrpí. Jednoznačnou výhodou je výsledná velikost souborů, pro QSL lístek se pohybuje v řádu stovek kB.

dtp.gif (24555 bytes)

Skenování grafiky (loga, znaky měst, vlajky)

Vlastníme několik set znaků používaných nejčastěji na QSL lístcích, proto ve většině případů není potřeba je skenovat. Pokud však chcete mít na svém lístku například erb vašeho města, dodejte ho v rozlišení 600 dpi, jinak zpracovaný stejně jako fotografii. Pro znak například o velikosti 2,5×2,5 cm je odpovídající velikost skenu 300×300 bodů.

Grafika na zadní stranu

Pro zpracování zadní strany používáme výhradně vektorové grafické formáty. V našem studiu upřednostňujeme program CorelDraw, přijímáme data i ve formátech AdobeIlustrátor a QuarkXpress.

  Máte-li dotazy, kontaktujte nás.
  E-mail: print@qsl.cz, tel. +420 603 179 766.


 

ELLI QSL printing - Beda OK1FXX
e-mail: print@qsl.cz

1996-2024© OK1FXX 73s!